About Us

SnowBull, INC

Snowbull, Inc. is a non-profit, 501(c)3 organization in Burlington, Iowa, originally formed as a fundraiser for the American Red Cross.  Snowbull, Inc. has since grown to serve numerous causes and organizations in its over 25 year history.  Snowbull stands behind the “Pay it Forward” motto and is proud that we have been able to donate over $100,000 back to local charities and organizations since the first chute was opened.

Snowbull, Inc. offers three nights of action packed, adrenaline pumping bull riding performances that draw crowds from all over the region to our popular sold-out event.  Our multiple award winning indoor event, which is located directly on the Mississippi river front, offers the public an up close and personal view of this extreme sport that tests the abilities of both the rider and their 1,000 lb opponent for an 8 second ride.  SnowBull has attracted some of the top riders of the Bull Riders of America, National Federation of Professional Bull Riders, and Central Bull Riders Association, bringing crowds in from all over the area and surrounding states.

Board of Directors

Colter Levinson

President


Term Expires: May 2021 | Board Term Expires: May 2021

Lynda Hild

VP- Business


Term Expires: May 2020 | Board Term Expires: May 2020

Terry McDowell

VP- Grounds


Term Expires: May 2020 | Board Term Expires: May 2020

Wayne Smith

Treasurer


Term Expires: May 2022 | Board Term Expires: May 2022

Matt Brown

Interim Secretary


Term Expires: May 2020 | Board Term Expires: May 2022

Anna Carlson

Board Member


Term Expires: May 2021

Doug Ervine

Board Member


Term Expires: May 2021

DiAnn Lerud-Chubb

Secretary


Board Term Expires: May 2019

Jessica McChesney

Board Member


Term Expires: May 2022

Matt McChesney

Board Member


Term Expires: May 2022

Jan Parris

Board Member


Term Expires: May 2020

Josh Smith

Board Member


Term Expires: May 2020

Jeff Tungate

Board Member


Term Expires: May 2020

Tom Walz

Board Member


Term Expires: May 2020

Larry Warth

Board Member


Term Expires: May 2021